Tukāns (Tucano)

Ieteicamais vecums: 6-99 gadi

Spēlētāju skaits: 2-4 spēlētāji

Spēles laiks: 15 min

Spēles autors: Teo Rivjere, mākslinieks: Odile Sageat

Spēles materiāls: 70 spēles kārtis, t.sk. 12 tukānu kārtis, 58 augļu kārtis

Spēles ideja

Vai tieši tu būsi tas putns, kas bauda visvairāk gardo augļu? Tropiskais mežs ir pilns ar kārdinošiem augļiem, taču es uzmanīgs tos lasot, jo ne visi ir patiešām labi. Savāc labākos augļus un izmanto tukānu kārtis gudri, lai pasargātu savu kolekciju vai apzagtu citus spēlētājus!

Spēles mērķis

Vāc augļus, krāj punktus un sasniedz vislabāko rezultātu, lai uzvarētu!

Sagatavošanās spēlei

Nolieciet malā tukānu kārtis, bet pārējās kārtīgi samaisiet. Sadaliet kārtis aptuveni uz pusēm. Sajauciet 12 tukānu kārtis ar vienu kāršu kaudzīti, pēc tam otru kaudzīti uzlieciet tai virsū. Kāršu kava ir gatava spēlei.

No kāršu kavas ņem 3 kārtis un novieto galda vidū ar attēlu uz augšu, lai sāktu 3 spēles kolonnas. Pēc tam novieto vēl vienu atklātu kārti virsū vidējai kārtij tā, lai redzamas ir abas kārtis (skat. zīmējumu), tādējādi otrajā jeb vidējā kolonnā tagad ir 2 kārtis. Novieto kāršu kaudzīti ar pārējām aizsegtajām kārtīm pa kreisi līdzās spēles kolonnām.

Spēles gaita

Spēli sāk tas, kurš pēdējais ēdis kādu augli.

Spēlētāji veic gājienus pulksteņrādītāju virzienā. Savā gājienā izvēlies vienu no kāršu kolonnām un paņem to sev. Iegūtās kārtis ar attēliem uz augšu izkārto sev priekšā. Ieteicams vienādās augļu kārtis grupēt. Tukānu kārtis dod spēlētājam īpašas iespējas un tās ir jāizmanto nekavējoties un kārti uzreiz pēc tam jānovieto izlietoto kāršu kaudzītē. Ja tu paņem vairākas tukānu kārtis, izmanto tās secībā pēc saviem ieskatiem.

Gājiens beidzas ar spēles kolonnu papildināšanu – ņem kārtis no kaudzītes un novieto vienu kārti uz katras kolonnas sākot no kreisās puses.

Spēles beigas

Veiciet gājienus līdz uz galda ir palikusi tikai viena spēles kolonna. Visiem spēlētājiem būtu jābūt veikušiem vienādu gājienu skaitu.

Piezīme: kad kāršu kaudzīte beigusies, nākamais spēlētājs paņem spēles kolonnu vairs nepapildinot kolonnas ar jaunām kārtīm. Attiecīgi, pēdējā gājienā spēlētājs izvēlēsies starp 2 spēļu kolonnām nevis trim. Atlikušo spēļu kāršu kolonnu noņemiet un novietojiet izlietoto kāršu kaudzītē.

Saskaitiet savāktos punktus no augļu kārtīm. Spēlētājs, kurš saņēmis visvairāk punktus, uzvar.

Augļu kārtis

Punktus, kurus dod sakrātās augļu kārtis, atradīsi piktogrammā uz katra augļu kārts veida. Atkarībā no vienādo kāršu skaita punktu skaits var pieaugt vai samazināties. Piemēram, par vīģes kārtīm tas ir -2 punkti par 1 kārti, 0 – par 2 kārtīm, 9 – par 3 kārtīm un 16 – par četrām. Norādītais punktu skaits ir par visu kāršu skaitu kopā. Piemēram, par 4 vīģes kārtīm tu saņem 16 punktus.

Augļu kārtis, kurām ir norādīts punktu skaits 1/… darbojas citādi – šis ir punktu skaits par vienu (!!!) kārti, atkarībā no tā, kuram ir visvairāk šī veida augļu kāršu. Piemēram, ja norādīts -1/… un 1/… tad gadījumā, ja tev ir visvairāk šī veida augļu kāršu no visiem spēlētājiem, tu saņem 1 punktu par katru kārti. Bet, ja kādam citam ir vairāk šī veida augļu kāršu, tu saņem -1 punktu par katru savu kārti. Ja vairākiem spēlētājiem ir vienāds šo kāršu skaits (veidojas neizšķirts), visi saņem -1 punktu par katru savu kārti.

Varavīksnes kārts (jeb džokers) dod iespēju spēles beigās izlemt, kuram augļu komplektam to pievienosi. Tā tad tiek uzskatīta par vēl vienu šī augļu komplekta kārti un atbilstoši maina punktus kā norādīts uz attiecīgā veida augļu kārts.

Tukānu kārtis

Ir trīs veidu tukānu kārtis. Tā dod īpašas spējas uz vienu gājienu un ir jāizmanto tiklīdz to paņem, pēc tam kārts jānovieto izlietoto kāršu kaudzītē. Ja tu nevari izmantot šīs tukānu kārts spējas, novieto to izlietoto kāršu kaudzītē to neizspēlējot. Ja vienā gājienā paņem vairākas tukānu kārtis, izmanto tās secībā pēc savas izvēles.

Dāvanas simbols – atdod kādu no savām kārtīm citam spēlētājam. Viņš nedrīkst no šīs kārts atteikties, kā arī tu nedrīksti nevienam neko nedāvināt.

Bultas simbols – paņem no cita spēlētāja atklātajām kārtīm vienu kārti pēc savas izvēles. Viņš nedrīkst atteikties tev to dot.

Maskas simbols – savāc visas savas atklātās augļu kārtis vienā kaudzītē un apgriez tās ar attāliem uz leju. Piezīme: tu turpmāk spēles laikā vairs nevari ieskatīties šajās kārtīs, kā arī nevari no šīm kārtīm kādu dāvināt vai kāds nevar no tām neko nozagt.